Neden Biz?

Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Berliner & Donut üreticisi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Kahvenin yanına yakışan Avrupa’nın en gözde tatlarını tamamen Türk damak tadına uyarladığımız reçeteleri ile sizlerle buluşturuyoruz. BERLİNERCİ & POONCHIK markalarımız sizlere alternatif proje sunuyoruz.

Şartlarımız

Sizinle Beraber Büyüyoruz!

Franchise Ücreti: 100.000 TL + KDV

Snack & Coffee Konsepti: 20-50 m2 

Snacks & Coffee & Shop Konsepti: 50-150m2

Ciro Primi: Almıyoruz.

 

Nasıl Başvurulur?

Sitemiz üzerinden iletişim franchise talep formunu doldurabilir, yada  0212 702 0 666 nolu çağrı merkezimizden yetkililerimize ulaşabilirsiniz.

Sizlerle buluşup herhangi bir şubemizde iş modelimizi sizlere uygulamalı tanıtabiliriz.

 

BAYİLİK SİSTEMİNİN AVANTAJLARI NEDİR?

Kendi işini kurmak

Franchise alan, kendi işinin patronu olmakta, sadece kendisi için çalışmaktadır.

Sistemin parçası olmak

Franchise alan, kendini ve çalışmalarını marka ve sistem ile bütünleştirmektedir. Bir takımın parçası olma duygusuyla işine sarılmaktadır. Bu şekilde kurum kültürünü benimsemekte, aklına yatmayan veya zoruna giden işleri bile kolayca kabullenmektedir.

Düşük başarısızlık oranı

Bayilik aldığınızda başarılı olan yerleşik ve oturmuş bir konsepti almış olursunuz. İstatistikler gösteriyor ki franchise alanların başarı şansı bağımsız işletme kuranlara göre daha yüksektir. Bağımsız işletmelerin %70-80’i kritik olan ilk birkaç senede hayatta kalamazken franchise alanların %80’i hayatta kalmayı başarır.

 Farklı bir iş modeli, yeni bir deneyim

Franchise alan, giriştiği işin geleceği konusunda endişe taşımamaktadır. Önceden Türkiye’de denenmemiş, başarılı olacağına inandığımız konseptimiz, mevcut bayilerimizin işleyişi ve başarısının kabul gördüğü kanıtlanmış bir işe girişmektedir.

Ürünün uzmanlığını ön plana çıkartan tabela ismi

Satılan ürün veya hizmetin potansiyel müşteriler tarafından derhal farkedilmesi, hatırlanması, tercih edilmesi, marka sayesinde olmaktadır. Kendi adıyla iş yapan bir küçük işletmecinin yıllar içinde ancak yakın çevresinde sağlayabileceği etki, bilinçaltı braktığı imaj ve franchise sistemi ile mümkündür.

Franchise veren, çoğunlukla gereken elemanlar için de eğitim vermekte olduğundan, eleman temini kolaylaşmaktadır. Franchise işletmelerden birine başvuran ihtiyaç fazlası eleman, diğerine yönlendirilebilmektedir. Franchise işletmelerden birinde yoğun iş olduğunda, işi yavaş olan bir diğerinden eleman alabilmektedir. Eleman aradığında, çalışanlar daha büyük bir güven ve istekle başvurmaktadırlar. Elemanlar daha sistemli çalıştıklarından ve daha sıkı denetlendiklerinden, daha iyi çalışmakta ve kalıcı olmaktadırlar.

Bilmediği işe girebilme – Ustalık gerektirmeyen iş modeli

Çoğu yatırımcı için bildiği işi yapma yada ustaya bağımlılık franchise sistemlerinin kendi iç dünyasında ciddi bir engeldir. Girişimci, “en iyi iş bildiğin iştir” özdeyişine uygun olarak,- karlı olmasa bile, babasının işini yürütmek, çıraklıktan beri öğrendiği işe girişmek, tesadüfen puanını tutturduğu fakültenin branşında çalışmak vb. zorunda kalmaktadır. Oysa franchise alındığında, hiç anlamadığı ama iyi olduğuna veya gelecekte olacağına inandığı bir sektöre geçebilmektedir.

Başlangıç eğitimi

Franchise alındığında, yatırımcı işi bilmese bile, franchise verenin sağladığı başlangıç eğitimi ile işletmeyi yürütecek temel bilgileri edinecektir.

İlerleyen zaman içinde kazanacağı deneyimle karlılığını artıracaktır.

Mali ve hukuki destek

Küçük işletmelerin genellikle takıldıkları ve zayıf kaldıkları iki konu, mali ve hukuki danışmanlıktır.

Franchise veren zaten mevcut olan kadroları ile, çoğunlukla birbirinin aynı sorunlarla gelen franchise alanlara mali ve hukuk uzmanları eliyle danışmanlık vermektedir.

Teknolojik gelişim

Franchise veren, rakiplerine karşı sürekli üretim ve hizmet tekniğini geliştirme, maliyet düşürme, yatırım azaltma, verim yükseltme, kalite artırma, müşteri beklentilerini saptama, müşteri memnuniyetini sağlama çalışmaları içindedir. Tek bir küçük işletmenin vakit ve para ayırması mümkün olmayan bu tür çalışmalar, franchise zincirlerde sıradan çalışmalar olarak yapılmaktadır. Bu sayede, bağımsız çalışan rakipleri aynı kalırken, franchise işletmeler sürekli yenilenmekte ve gelişmektedirler.

Yer seçimi

Yer seçimi, bir işletmenin en önemli kararıdır. Nerede açılırsa ne kadar ciro ve kar yapılabileceğini bilen uzmanlar tarafından yapılacak araştırma, yanlış yer seçimini önleyecektir. Bağımsız yatırımcılar genellikle bütçelerine uyan yeri seçerken, franchise işletmeler genellikle işlerine uyan yeri seçmektedirler. İşin özellikleri ve gerekleri konusunda edindikleri deneyim, bu alanda yardımcı olmaktadır.

Uygun satın alma

Franchise zincirlerin tüketimleri tek işletmeninkinden çok fazla olduğundan, satın alma aşamasında önemli indirim ve vadeler alınmaktadır. Bazen bu durumun tersi de yaşanmakta, franchise veren tarafından alınan indirimlerin franchise alanlara yansıtılmadığına veya kendisi bizzat üretici olan franchise verenin, franchise alanlarına piyasa fiyatının üzerinde satmaya çalıştığına rastlanmaktadır. Bu gibi durumlar gerçekten istisnadır ve sağlıklı büyümek isteyen franchise zincirlerinin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında, franchise alanların satın alma avantajını paylaşmalarını sağlamak gelmektedir.

Verimli ortak reklam, Verimli yerel tanıtım & Denetlenme

–              Kendini karşılaştırabilme

–              Yönetim teknikleri

–              Düşük yatırım

–              Hızlı karlılığa geçiş

–              Müşteri bağlılığı

–              İtibar

Yatırımcımız tespit ettiği işyerinin konumunu firmamıza gönderir. Bu konum TÜİK verileri yardımıyla analiz edilir. TÜİK verileri firmamızca bedeli ödenerek satın alınmaktadır.

Bu veriler doğrultusunda lokasyonda ki 500m-1000m-1500m çevrede ki müşteri potansiyeli, demografik yapı, aylık gelir, aylık hane harcamaları,cadde reytingi ve bunun gibi birçok veri aracılığıyla analiz yapılıp lokasyonun uygun veya uygun olmadığı kararı verilir.

Veriler çerçevesinde firmamızca kırmızı ve turuncu caddeler reytingin yüksek, cadde kalabılığının fazla olması nedeniyle tercih edilmektedir. Lokasyonun uygun olmaması halinde yeni işyeri önerileriyle yatırımcıya danışmanlık yapılmaktadır. Lokasyan ve dükkanın uygun olması durumunda, mimari proje ve fiyatlandırma işletmemiz mimarınca çizilip fiyat teklifi sunulmaktadır.

Mutabakat sağlanması durumunda proje onaylanıp inşaat ve tadilat işlemleri başlar, tadilat devam ederken konsept masalar sandalyeler v.b de hazırlanmaya başlar. Bu konsepte züccaciye, masa-sandalye, bilgisayar sistemleri,tabela ve görseller,menübordlar,mutfak endüstriyel malzemeleri gibi işletme işleyişi için gerekli tüm gereçleri içermektedir.

Tadilat biter bitmez konsept montajı yapılır. İşletme açılışından 1 hafta öncesi işletmecimiz ve şube personeline belirlenen pilot işletmede ön eğitim verilir. Eğitim içerisinde işletme ve kullanılan tüm sistemler yer almaktadır.

Eğitimin tamamlanması tadilat ve montajın tamamlanmasıyla işletme 1 hafta süreyle demo satışı yapılır. Demo süresince işletme eksiklikleri tespit edilir, hizmet kalitesi mükemmelleştirilir. Demo sonrası resmi açılış yapılır. Açılışta 1 yetkili ve 1 bölge satış müdürü sizinle birlikte olur. Belirli aralıklarla bölge müdürlerimiz süreç içerisinde değişiklikler ve yeniliklerle alakalı eğitim sürecine devam edeceklerdir. İşletme reçetesi doğrultusunda iş geliştirme eğitimleri de bu eğitimlerin temelini oluşturacaktır.